Kremnica 8. októbra (TASR) – Slobodné kráľovské mesto Trnava je podľa historika Juraja Roháča z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave spojené s niekoľkými falšovateľskými kauzami. Podrobne o nich hovoril na trojdňovej vedeckej konferencii Falšovatelia a problémy fálz v dejinách, ktorá sa dnes skončila v Kremnici.
Ako uviedol, súvisí priamo už so zakladacou listinou a privilégiami mesta z roku 1238. Objavila sa totiž aj ďalšia listina datovaná rokom 1276. V nej sa tvrdí, že originál zničili Tatári. Ten sa však zachoval neporušený. Výskum ukázal, že falzifikát vznikol v 16. storočí. Nechali ho vyhotoviť mešťania v snahe rozšíriť svoje výhody a odbremeniť sa od povinností súvisiace s ohrozením Turkami.
Sfalšovaná bola aj prvá listina mesta, ktorú vydalo v roku 1258. Výskum ukázal, že zachovaný dokument bol vyhotovený až o sto rokov neskoršie. Aj strieborné trnavské typárium tiež nie je pravé. Až do 20. storočia ho pokladali za gotický originál. Tamojší archivár Jozef Šimonovič modernými analytickými metódam, najmä metalurgickou analýzou dokázal, že ide o podvrh z 19. storočia. Bolo síce vytvorené na základe pôvodnej pečate, ale ide skutočne o falzifikát.
V súčasnosti skúma prípad falšovania písomného záznamu z konca 15. storočia o údajnej rituálnej vražde, z ktorej bola obvinená židovská komunita v Trnave. Na základe toho mali byť Židia vypovedaní z mesta. K stretu so židovskou minoritou však došlo v Trnave až o sto rokov neskôr. Je tam však ešte veľa nevyriešených otázok a súvislostí, uviedol historik Roháč.
pr