header palo2

Japonská modlitba

     Razenie diaľničného tunela Sitiny v Bratislave začalo na Slovensku nezvyčajným japonským obradom a šintoistickou modlitbou za uzmierenie bohyne hôr Šintou. Slávnosť pripravili zástupcovia hlavného dodávateľa stavby Japonskej firmy Taisei. Pozvali na ňu hostí z partnerskej spoločnosti Skanska a samozrejme vedúcich pracovníkov a všetkých razičov „hlavného“ subdodávateľa. Všetci zhromaždili pred ešte „slepým“ portálom jednej z tunelových rúr a netrpezlivo čakali.

     Modlitba i celý obrad trvali napodiv veľmi krátko, sotva 2O minút. Nepotrebovali žiadneho kňaza. Vedúci pracovníci s pracovnými prilbami na hlavách Motokazu Izawa, Toshihiko Aoki a stavbyvedúci Daisuke Konno pristúpili k malému oltáriku. Poslúžil na to nízky stolík pokrytý bielym obrusom. Boli na ňom dary zeme - ryža a saké a dar mora - soľ. Všetci traja sa uklonili zobrali misky a krčiažky a posypali a poliali ich obsahom portál na pravej i ľavej strane a napokon v strede. Potom sa opäť postavili za provizórny oltárik, spoločne sa uklonili a dvakrát hlasno zatlieskali dlaňami.

     Na záver sa krátko prihovoril generálny riaditeľ pre výstavbu firmy Taisei Masami Ičikawa. Vysvetlil, že takýmto tradičným ceremoniálom začína Taisei všetky podzemné stavby. Japonská bohyňa má pracovníkov v podzemí chrániť pred úrazmi. V tomto roku razia 45 tunelov v celkovej dĺžke 77 kilometrov. Realizujú ich nielen v Japonsku ale najmä v Ázii a v poslednom období tiež v Európe. Dôkazom je tunel Sitiny.

     Na otázku, či Šintou skutočne pomáha, T. Aoki diplomaticky povedal. „Ak tomu veríme, tak určite...“ Prvé skúsenosti našich pracovníkov však hovoria, že Japonci sa iba na svoju bohyňu nespoliehajú. Vyžadujú predovšetkým prísne dodržiavanie bezpečnostných predpisov. Nabádajú k tomu aj japonskými znakmi napísané heslá umiestnené nad portálom.

     Lenže Japonská bohyňa nebude jediným nebeským ochrancom razičov. Pribudne k nej aj konkurencia, kresťanská patrónka baníkov svätá Barbora. Sošku svätice umiestnia do skalného masívu na začiatku tunela v deň jej sviatku 4. decembra.

                                         P. REMIAŠ